Това е прост въпрос със сложен отговор. Ето разбивка на това какво точно е хуминова киселина, как се образува, защо източникът на хуминова киселина е жизненоважен и как можете да сте сигурни, че получавате превъзходен продукт.
Какво всъщност представляват хуминовите киселини?
Хуминовите киселини са напълно разложени остатъци от органичен живот. Те представляват дълговерижни молекули с голямо тегло и тъмнокафяв цвят. Те не са една киселина. По-скоро „хуминова киселина“ е широк термин, който се отнася до сложна смес от много различни киселини, които са разтворими в алкални разтвори. Те съществуват естествено като част от жизнения цикъл на природата в почви, океани и потоци.Как се образуват хуминовите киселини?
Когато растенията и животните умрат, техните молекули стават достъпни в почвата за използване от други организми. Бактерии, гъбички, протозои, земни червеи и дори насекоми консумират пресния материал. След дълги периоди от време, когато разлагащата се материя е била изядена и трансформирана през няколко цикъла, това, което остава, е здрав материал, който устоява на по-нататъшно разлагане, наречен хумус. (Този процес се нарича „хумификация„.) Хумусът е общ термин, който се отнася до силно сложни, стабилни съединения, които са устойчиви на по-нататъшно разлагане. А хумусът се състои от три основни компонента – хуминови киселини, фулвокиселини и хумин. Хуминовите- и фулво-киселините се оказват безценни за здравословната почвена среда, особено за техния принос към структурата на почвата и преноса на хранителни вещества между почвата и растенията.Откъде идват продуктите с хуминова киселина?
Продуктите с хуминова киселина идват от голямо разнообразие от източници. Най-богатите продукти идват от древни находища, образувани, когато растенията и животните са загинали във влажна среда. С течение на времето тези масивни пластове от разлагащ се материал били покрити от пясъчни и скални образувания и били компресирани в още по-богати отлагания. След това някои отлагания били „повдигнати“ и кислородът бил повторно въведен в материала, което значително подпомогнало образуването на хуминови киселини. Тези издигнати находища се намират близо до повърхността и често се наричат „лигнит“ или „леонардит“. Оттук идват повечето продукти с хуминова киселина днес.Защо трябва да добавяме хуминова киселина към почвата в градината?
За съжаление, много човешки дейности влошават и замърсяват почвите, намалявайки почвените екосистеми (органичната материя) и правейки някои почви вредни за околната среда и човешкото здраве. Ерозията е сред най-големите причини за деградация на почвата, тъй като основният горен слой на почвата се губи с много по-големи скорости, отколкото може да бъде заменен. Непрекъснатото прилагане на неорганични (химически) торове, съчетано с годишната оран, може да изчерпи съдържанието на хумус в почвите. За да се възстанови почвата, органичната материя трябва да бъде заменена. А ерозираният хумус трябва да бъде заменен от външен източник, защото са необходими много години, за да се развие по естествен път. Без здравословно количество хумус биологичната активност на почвата и растенията, които зависят от нея, е драстично намалена. Здравите почви имат органична материя в диапазона 2-6%. Но много земеделски среди използват почва с много по-ниски нива на органична материя.Какви са ползите от хуминовата киселина?
В миналото фермерите използвали хуминова киселина за генериране на по-здрави растения и по-висок добив. Днес хуминовите киселини са още по-есенциални от всякога поради гореспоменатите причини. Ето само някои от многото предимства на хуминовата киселина.- Увеличава усвояването на хранителни вещества
- Увеличава водозадържащия капацитет в почвата
- Подобрява цялостната структура на почвата.
- Стимулира микробната активност.
- Регулира pH-стойността на почвите.
- Хелатира токсините от почвата.
- Помага за премахване на желязната хлороза чрез увеличаване на усвояването на желязо.
- Подобрява цялостното здраве на растенията, като помага на растенията да устояват по-добре на вредители и болести.
- Стимулира растежа на корените, което увеличава обема на реколтата.
- Повишава кълняемостта.
Какъв ефект върху растенията притежава биостимулантът Хумус Актив Амино (Humus Active Amino)
- Повишава добивите;
- Прави растенията здрави и балансирани;
- Спомага за по-бързото възстановяване на растенията след стресови ситуации като измръзване, градушки, хербициден ефект, фитотоксичност;
- Подобрява транспортирането на минерални хранителни вещества в растенията, в това число и на микроелементи, което подобрява усвояването на торовете;
- Подобрява жизнеността и растежа на растенията;
- Подобрява качеството на продукцията;
- Прави аминокиселините свободни и бързо усвоими за растенията.