Без достатъчно полезни микроби в телата ни, ние се разболяваме много бързо. Същото е и за растенията. Може би най-полезните гъби за здравето на растенията са група гъби, за които може би вече сте чували, а именно т.н. микоризни гъби. Биоторовете са микроби (полезни бактерии и микроорганизми), които се отглеждат специално за приложение в почвата. Има много микроби, които се използват като биоторове, включително бактерии и гъбички, и най-честото приложение е за подобряване на хранителния статус на културите. Тези продукти се считат от някои за по-устойчива алтернатива на синтетичните торове. Използването на микоризни гъби – гъби, които растат върху корените на растенията – като биоторове става все по-често срещано. Прилагането им като вид тор има смисъл, защото тези гъби растат в корените на растенията и помагат на растенията да получат повече хранителни вещества от почвата. Сега ще разгледаме как да поддържате градината си, за да насърчите полезните гъби в почвата да бъдат възможно най-здрави, защото те вършат много работа за нас в градината. Микоризните гъби живеят в почвата в партньорство с растенията. Благоприятните ефекти на тези гъби са, че те:
- Намират фосфат и други хранителни вещества и след това ги донасят на растенията
- Свързват много растения заедно, позволявайки обмен на хранителни вещества между растенията
- Снабдяват с вода растенията
- Защитават растенията от гъбични заболявания и други микроорганизми, хранещи се с корени
- Подобряват структурата на почвата, така че тя да е по-малко уплътнена, с повече пространство за въздух и вода
- Фосфорен тор. Не използвайте твърде много, особено химически фосфор.
- Други торове. Освен фосфора, прекомерното торене като цяло може да инхибира микоризните гъби, така че е добре да се наторява само по малко.
- Органичен тор. Една от причините, поради които органичните торове са хубави, е, че са склонни да бъдат или каменни торове (като каменен прах), които се отделят бавно и следователно няма да причинят толкова много проблеми, или са широкоспектърни биологични, които доставят само малки количества от много различни хранителни вещества и следователно няма да доставят излишно нито едно хранително вещество.
- Пестициди. Фунгицидите убиват гъбичките, така че използването им може да навреди на микоризните гъби. Но също и хербицидите, инсектицидите и другите пестициди.
- Мулчиране. Поддържането на постоянен мулч от листа, слама и може би малко дървесни стърготини ще осигури защита и местообитание за гъбичките.
- Разнообразие. Микоризните гъби се възползват от наличието на други микроби наоколо, включително полезни бактерии. Така че докато компостът не осигурява самите гъби, той ги поддържа, както и използването на компостен чай и ефективни микроорганизми.
- Вода. Подобно на нас, гъбите се нуждаят от вода, но те също се нуждаят от въздух, така че ако почвата ви е толкова влажна, че няма достатъчно въздух, гъбите ще страдат.
- Обработка. Обработката, оран и двойно копаене ще нарежат гъбите ви на парчета. Понякога може да е полезно да направите едно от тях, когато за първи път създавате градина, но в дългосрочен план е по-добре да ги ограничите само когато ползите надвишават минусите, които може да са от време на време, а може и никога. Понякога те са полезни за леко включване на покривна култура или контрол на плевелите, но в противен случай по-малкото нарушаване на почвата обикновено е по-добро.
- Други нарушения на почвата. Отстраняването на горния почвен слой е пагубно за гъбичките. Уплътняването също е вредно, както и ерозията. Във ферма обикновено има повече бактерии, отколкото гъби по отношение на биомаса (тегло). В гората има 5, 10, 100, дори 1000 пъти повече гъбична биомаса от бактериите!